Sulejman Wspaniały - największy z Imperium Osmańskiego
Czasy potęgi wielkiego Imperium, to te, w których władał nimi Sulejman Wspaniały. Najwybitniejszy z władców był wspaniałym dyplomatą i fantastycznym dowódcą. Rozszerzył znacząco granice imperium, prowadząc praktycznie samodzielnie aż 13 wojennych podbojów. Jego czasy nie bez powodu nazywali Złotymi.
Prawodawca
Sulejman Wspaniały był mecenasem sztuki oraz poetą. Do swojej ukochanej żony, Roksolany, pisał miłosne listy i wiersze podpisując sie Muhibbi, co oznacza "zakochany". Tworzył tez opisy swoich doświadczeń oraz spisywał mistyczne i religijne przemyślenia. Przede wszystkim był jednak kanuni, czyli "prawodawcą" Imperium. Podczas swoich rządów przeprowadził reformę armii i sądownictwa. Polecił także skodyfikować prawo fiskalne i administracyjne, dzięki czemu powstała Księga przepisów prawnych, obowiązująca przez cały czas jego panowania, aż do upadku imperium.
Sulejman Wspaniały i Roksolana
Ukochana żona sułtana pochodziła prawdopodobnie z Rosji, która w tamtym czasie była częścią Rzeczypospolitej. Początkowo niewolnica w jego haremie - przez ponad 30 lat była wielka miłością władcy Imperium, a tym samym... miała na niego ogromny wpływ. Po części to własnie ona sprawiła, że Sulejman Wspaniały utrzymywał pokojowe stosunki z Polską - sama korespondowała żywo z Boną Sworzą i Zygmuntem II Augustem. Dzięki niej również powstał projekt, a następnie został wzniesiony meczet, noszący imię jej wielkiego męża. To właśnie Roskolana zapoczątkowała tzw. sułtanat kobiet, czyli czas wpływu żon na działania sułtanów Imperium Osmańskiego.